Защо Евро 2020 се играе в няколко държави?  

 

След решение, взето от Изпълнителния комитет на УЕФА през 2013 г. в Дома на европейския футбол в Нион, беше решено турнирът на УЕФА Евро 2020 да бъде организиран в няколко града в цяла Европа.

Идеята дойде от бившия президент на УЕФА Мишел Платини като „романтично“ еднократно събитие за отпразнуване на 60-ия „рожден ден“ на състезанието на Европейско първенство по футбол, което също така дава алтернативна идея за намаляване на организационните разходи на държавите.

Стадион „Уембли“ в Лондон, с най-голям капацитет, получи зелена светлина да бъде домакин на финала и полуфиналите. В същото време стадионът „Олимпико“ в Рим беше избран за домакин на откриващата игра между Турция и Италия.

УЕФА премахна две от първоначалните 13 места: Eurostadium в Брюксел, Белгия, поради забавяне на строителството и стадиона в Дъблин от съображения за безопасността на зрителите.

Междувременно Испания размени своя град домакин от Билбао на Севиля, за да позволи на зрителите да се насладят максимално на играта.

Също така си струва да се отбележи, че изборът на градовете домакини по време на процеса на избиране не даде автоматично място за класиране за националния отбор на страната домакин, отбелязват от Winbet.

Евро 2020: Кои са домакините на първенството?

Нидерландия – Шампионът на Европейското първенство по футбол от 1988 г. е домакин на мачовете в известната „Йохан Кройф Арена“ в столицата на страната Амстердам.

Азербайджан – Бившата съветска република пък е приемник на мачовете за груповата фаза на територията на най-голямото им спортно място, Олимпийския стадион в Баку. Той се намира близо до брега на езерото Боюкшор.

Румъния – Румънската столица Букурещ е домакин на тазгодишните игри на Европейското първенство по футбол на площадката на National Arena в Букурещ.

Унгария – Наскоро построената и доста модерна Puskás Arena в Будапеща успешно осигури почвата за сблъсъците от група F.

Дания – Победителите в шампионата на УЕФА през 1992 г. играха на стадион „Паркен“ в Копенхаген. Те продължават напред в състезанието, където ще играят и на четвъртфинали.

Шотландия – Легендарният Hampden Park, редовното място на националния отбор на Шотландия, беше горд домакин на стадиона за мачовете, играни в група D.

Германия – Футболната арена, домът на многократния шампион в Бундеслигата и гордостта на Бавария, Байерн Мюнхен, беше от своя страна сцената за груповите игри на германския национален отбор.

Русия – След като успешно организира игрите от последното Световно първенство през 2018 г. на стадиона в Санкт Петербург, тази година в Русия отново се провеждат решаващи спортни срещи.

Испания – Estadio La Cartuja, домът на двата клуба на Ла Лига Бетис и Севиля, е най-новият в този списък. Той обаче бързо се очертава като любимо място на футболните фенове.

Италия – Stadio Olimpico в Рим, вторият по големина в този списък и един от най-старите (построен още през далечната 1927 г.), беше домакин на играта за откриване на първенството. А откриването наистина беше повече от впечатляващо! Красиво и стилно – както винаги го правят италианците.

Англия – След Европейското първенство по футбол през 1996 г. и неговото обновяване, за първи път стадион „Уембли“ е домакин на известни международни футболни състезания. Именно той ще има привилегията да бъде домакин на полуфиналите и финалните игри.

Идеята на УЕФА за няколко домакина без съмнение е много добра, особено в толкова тежък период за Стария континент и целия свят, борещ се с пандемията от Covid-19. Така дългоочакваното първенство сплоти европейците и събуди интереса и възможността им за пътуване в няколко държави, задавайки тона на връщането към живота. Към нормалния живот, с който бяхме свикнали преди коронавируса.

Остават броени дни до края на Евро 2020. Това първенство вече ни изненада по многобройни начини. Какво ли още ни е подготвило?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *